Kolarskie buty czyli śmierdzący problem

w Blog, Sprzęt
Przewiń w dół

Jeżeli po zakończonym treningu gdzieś w przytulnej kawiarence siedzisz z kumplami i zaczynasz zauważać ich panicznie rozbiegane oczy, w poszukiwaniu właściciela dziwnego zapachu gęstniejącego w waszym otoczeniu. Jeżeli w domu w miejscu gdzie trzymasz obuwie, twój pies omija ten teren z daleka. Jest duże prawdopodobieństwo, że to jest właśnie klasyczny smród wydobywający się z twoich butów.

Zapach śmierdzącego obuwia kolarskiego mimo zastosowania do jego produkcji wielu nowoczesnych technologi i materiałów to wciąż jest dość krępujący problem z którym boryka się wielu kolarzy jak i również sportowców innych dyscyplin.

Myślę że jedynie ludzie związani ze sportem do którego niekonieczne jest używanie obuwia np: pływacy czy inni wodniacy maja znikome szanse na poczucie tego specyficznego smrodu. Jednak moje własne doświadczenia związane z wodą wykazują że po tygodniu pobytu na żaglach i ograniczonego kontaktu z środkami higienicznymi moje lacie zabijały smrodem okropnie.

To, że z butów wydziela się nieprzyjemny zapach który z miesiąca na miesiąc się nasila, a w butach mogą zagnieździć się bakterie i grzyby nie panikuj. Nie oznacza to, że buciki na które odkładałeś pewnie parę miesięcy trzeba od razu wyrzucić.

Kolarskie buty czyli śmierdzący problem

W sieci znalazłem parę dość ciekawych sposobów, za pomocą których można pozbyć się tego wstydliwego problemu. Wszystkie z nich są pewnie skuteczne ,aczkolwiek większość wydała mi się dość komicznych , nie omieszkałem oczywiście tego z komentować. Tylko jeden zaciekawił mnie i postanowiłem go wypróbować. Ale o tym potem, najpierw przytoczę te zabawniejsze.

1. Nasącz wacik kilkoma kroplami żołądkowymi lub miętowymi, włóż go do butów i pozostaw na noc. Tylko pytanie:czy jadąc nie będziesz pachniał jak pracownik apteki lub miejscowego szpitala.

2. Wymieszaj 2 łyżki sody z 2 łyżkami mąki ziemniaczanej. Wsyp do butów i pozostaw na cały dzień lub noc. Tylko jak nie do końca oczyścisz buty z mąki i sody to podczas treningu pot z twoich stóp połączy się mąka może wyjść niezłe ciasto.

3. Do butów wsyp żwirek dla kota i trzymaj na balkonie cały dzień lub całą noc. Potem wysyp, a resztek pozbądź się odkurzaczem. Tylko jest jedno ale, pomyśl co jeśli masz kota w domu i ten kotek pomyli rano twoje butów ze swoją kuwetą.

4. Wsyp do butów granulowaną herbatę, pozostaw na cały dzień lub całą noc. Nie wiem co na to Magda Gessler,ale herbata podawana z rana w bucie na pewno nie przejdzie.

5. Pokrój cytrynę w plasterki, włóż do butów i pozostaw na całą noc. Można zastosować z pkt. 4 na pewno herbatka będzie smaczniejsza

6. Staraj się nosić bawełniane skarpety lub rajstopy. Ale ty jesteś kolarzem, a nie zniewieściałym Robin Hoodem

7. Jeśli nogi bardzo ci się pocą, spróbuj zmienić dietę. Wyeliminuj cukier, sól, pij 2 litry wody dziennie i unikaj kawy. Trzy pierwsze całkiem zasadne ,ale kawa bardzo kojarzy mi się z kolarstwem wiec trudno z niej zrezygnować.

A teraz sposób który stosuje przy użyciu tabletek katadyn do uzdatniania wody

  • opakowanie – blister zawiera 25 tabletek cena około 21,00zł
  • środek aktywny: Jony srebra Ag+, Podchloryn sodu
  • działanie: Zabija bakterie, wirusy i pierwotniaki, konserwuje wodę na 6 miesięcy
  • dawkowanie: 1 tabletka na 1 litr wody

zalewam wiadro wody około 5L wrzucam 5lub 6 tabletek katadynu ,zostawiam na całą noc, rano buty nie posiadają generalnie żadnych zapachów, można to zastosować do rękawiczek itp.

Taka kąpiel przynajmniej na moich rzeczach nie powoduje żadnych odbarwień, buty się nie rozklejają ,ale zawsze istnieje jakieś ryzyko. Twój sprzęt  twoje ryzko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest